Нержавіюча сталь давним давно застосовується в харчовому виробництві, медицині та хімічній промисловості. Існує достатньо марок нержавіючих сталей. У вітчизняній класифікації вони мали назви, наприклад, Х18Н10Т або Х12Н8 і т.д., що говорить про ті добавки, які внесені в сплав заліза та вуглецю. Кожна марка призначена для певних цілей. Хімічно стійкі нержавіючі сталі застосовують у хімічному виробництві та суміжних галузях. Для довідки перевезення сірчаної кислоти здійснюється в цистернах, виготовлених з нержавіючої сталі, що говорить про високу корозійну стійкість даного матеріалу навіть у таких суперагресивних середовищах. Не менш дивовижними властивостями володіють жароміцні нержавіючі сталі, які за досить високих температур не змінюють своєї структури, не руйнуються міжкристалітні зв’язки утворених ґрат металу. Такі сталі застосовують у печах підвищеної частоти, в харчовому виробництві (жарівні, грилі тощо) та в інших місцях, що вимагають підвищеної температури, певної міцності металу, антибактеріальності (тобто без участі молекул сплаву в процесах, що відбуваються в безпосередньої близькості до даного металу).

З протилежними завданнями – а саме, з суперзниженими температурами – певні марки нержавіючих сталей теж справляються досить успішно. Холодильники з нержавіючої сталі та морозильні скрині легко знайти на будь-якому харчовому виробництві.

Закордонні нержавіючі сталі, що ввозяться на територію України класифікують за міжнародними стандартами формату AISI. Найбільш економічно вигідним для використання у виробництві перил є сталь марки AISI-201. У ній до мінімуму зведені всі добавки для легування сталі без шкоди для кінцевого продукту, але слід пам’ятати, що всі зварні шви даної сталі слід проводити тільки в середовищі аргону і за допомогою припоїв з підвищеним вмістом цих добавок, оскільки при розплавленні цієї сталі і припою відбувається випаровування корисних компонентів. Зварний шов може отримати їх у достатній кількості тільки з припою, так як надлишки корисних компонентів випаруються при нагріванні, а їх концентрація залишиться в нормі в застиглому розплаві. Такий зварний шов не буде корродувати і після зачистки, шліфування та полірування становитиме єдине ціле з усією поверхнею.

Для об’єктів, що знаходяться в морських регіонах або на хімічних виробництвах краще застосовувати нержавіючу сталь з вмістом добавок, що перевищують вимогу норм корозійної стійкості. До таких сталей відносяться марки AISI-304 та AISI-309.

У повсякденному житті, напевно, недоцільно виготовляти перила з високолегованих нержавіючих сталей, проте останнє слово залишається за клієнтом.